SQL2005 Serverde DByi Temizleme


Private serverinizde databasenizin logdosyası *.ldf çok şişti ise bunu düşürmek elinizde.
SQL Server 2005 ile Shrink İşlemi:
Hangi veritabanına sıkıştırma işlemi uygulayacaksak o veritabanı üzerinde sağ tuş – Tasks – Shrink. Yapabileceğimiz Shrink işlemleri menüde listelenecektir. Buradan Files  – Dosya tür ve ismini seçin –

  • Release unused space-. Bu seçeneği işaretleyerek, dosyanızdaki kullanılmayan alanların işletim sistemine iade edilme durumu gerçekleştirilir. 
  • Reorganize files before releasing unused space’ Bu seçenekte Shrink file to seçeneği özellikle belirlenmesi gerekiyor. Varsayılan değer olarak, bu seçenek seçili değildir. Bu seçeneği seçerek, dosya içerisinde kullanılmayan herhangi bir boşluk işletim sistemine bırakılır ve tahsis edilmemiş sayfalara yerleştirilmeye çalışırılır. İsteğe bağlı olarak, sıkıştırma işleminden sonra, veritabanı dosyasına kalacak olan en büyük boş alan yüzdelik dilimi girebilirsiniz. Bu yüzdelik dilim aralığı 0 ile 99 arasında olabilir. Bu seçenek ancak ‘Reorganize files before releasing unused space‘ seçeneği aktif olduğunda kullanılabilir.
  • Empty file by migrating the data to other files in the same filegroup – Bu seçenek; bütün verileri, belirlediğimiz dosyadan, filegroup içindeki diğer dosyaya taşımaktadır.
Reklamlar

Hakkında alpa2011
www.extra.forum7.biz admini

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: